Ka efikasnijem sistemu javnih nabavki u Srbiji
Projekat Ka efikasnijem sistemu javnih nabavki u Srbiji realizuje se u partnerstvu sa Udruženjem profesionalaca u javnim nabavkama Republike Srbije, a uz podršku Delegacije Evropske unije u Srbiji
Glavni cilj projekta je:
Smanjenje korupcije uspostavljanjem efikasnog sistema javnih nabavki i uvođenjem odgovornosti u trošenju javnih sredstava. Oblasti koje su izabrane za analizu su zdravstvo, infrastruktura i zaštita životne sredine.
U decembru 2016. Srbija je otvorila Poglavlje 5 (javne nabavke) u procesu pridruživanja Evropskoj uniji. Uprkos zakonskoj regulativi, usvojenoj strategiji, akcionom planu i ostalim dokumentima koji su imali za cilj da unaprede oblast javnih nabavki i smanje prostor za korupciju, svi relevantni izvori dele mišljenje da je sistem javnih nabavki i dalje jedan od glavnih generatora korupcije u zemlji.
Osim toga, broj prosečnih učesnika na tenderima je oko 2,5 što pokazuje da u poslovnom okruženju postoji veoma nizak stepen poverenja u sistem. Često je upitna i sama svrsishodnost određenih nabavki (Da li su usluge, roba ili radovi koji se nabavljaju zaista potrebni? Da li će imati pozitivan uticaj na javni interes?); u procesu planiranja nabavki retko se uzima u obzir izvodljivost i mogućnost primene (tj. da li će nabavljena sredstva uopšte moći da se koriste u datoj situaciji), a princip „best value for money” nije prepoznat kao glavni faktor uspešnog upravljanja javnim sredstvima i javnim potrebama.
Svi navedeni činioci umnogome doprinose velikom rasipanju inače oskudnih javnih sredstava; navedimo samo neke primere sa terena: nabavke skupih i složenih softverskih sistema koji nikad nisu upotrebljeni zbog nekompatibilnog okruženja; asfaltiranje istih ulica svake godine zbog neusklađenosti različitih javnih preduzeća koja međusobno ne komuniciraju i ne koordiniraju planirane radove; ili ogromni troškovi u zdravstvenom sistemu zbog ugradnje jeftinih i neadekvatnih proteza. Za takav nemar u Srbiji još niko nije odgovarao.
- Uprava za javne nabavke
- Državna revizorska institucija
- Republička komisija za zaštitu
prava u postupcima javnih nabavki - Agencija za borbu protiv korupcije
- Komisija za zaštitu konkurencije
- Komisija za javno-privatno partnerstvo
- Ponuđači Srbije
- Koalicija za nadzor javnih finansija
- Balkan Tender Watch – BTW koalicija
- Transparentnost Srbija
- Biro za društvena istraživanja – BIRODI
- Portal Insajder
- BIRN
- KRIK
- CINS
- Novi Zakon o javnim nabavkama
- Zakon o javnim nabavkama
- Zakon o javno-privatnom partnerstvu i koncesijama
- Strategija razvoja javnih nabavki u Republici Srbiji 2014–2018
- Program razvoja JN 2019-2023
- Korupcijska mapa sistema javnih nabavki u Republici Srbiji
- Izveštaj Evropske komisije o napretku za 2018. godinu
- Izveštaj Evropske komisije o napretku za 2019. godinu